Ден: д.м.г

Не се затвораат и никој не бара да се затворат сите обложувачници во Македонија

[Рецензија: Се затвараат сите кладилници во Македонија?]   Текстот што го рецензираме, прво, е класичен пример за ширење дезинформација и, второ, според ништо не личи на новинарски напис. Линк до оригиналниот напис: Се затвараат сите кладилници во Македонија? Датум и време на објавување: 25.12.2018 Датум на рецензирање: 28.12.2018 Рецензент: Ана […]

Топ-5 дезинформации од протестите против Договорот со Грција

Откако владата на Зоран Заев влезе во сериозни и директни преговори со официјална Атина за конечно затворање на деценискиот спор со Грција за името на државава, почнаа да се оддржуваат чести, поголеми или помали, протести „против промена на уставното име на државата“ и „за неменување на идентитетот на Македонците“, организирани од неформални групи, разни невладини организации и здруженија, но и неколку маргинални политички партии, чие делување се темели на национализмот и евроскептицизмот

Само за македонските портали Албанија двапати објави список со шпиони

Во еден ден најмалку 24 македонски медиуми објавија дека Албанија по грешка објавила список на свои разузнавачи. Сосема коректно, сите до еден се повикаа на текст на британски „Индепендент“, во извештаите доволно изменет за да не бидат совршен плагијат. Проблемот е што веста е стара две недели. И што ја објавуваат по вторпат