Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Daily Archives: 03/05/2019

Непроверена „ексклузива“ останува да виси во воздух

Оваа вест несомнено предизвикува внимание со својот наслов, кој сугерира дека македонскиот прмиер, Зоран Заев, во Берлин за заканил со оставка. Се работи за наводна изјава на Берлинската конференција за Западен Балкан, која се одржа пред Велигденските празници под покровителство на германската канцеларка Ангела Меркел и францскиот претседател Емануел Макрон. Заканата била упатена кон високите европски политичари, а се однесувала на нивната одлука да не започнат преговори за влез на Северна Македонија во ЕУ и тоа оваа година

Снимката открива дека немало предизборно уценување на гласачите

Напис што се занимава со предизборна средба на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој исто така е кумановец, со жители на улиците...

Сериозните обвинувања мора сериозно да се проверат

    Овој текст е едностран, неверодостоен и политички мотивиран со цел да се оцрни кандидатот на власта за претседателските избори, Стево Пендаровски. Линк до оригиналниот напис: НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СТЕВО:...