Ден: д.м.г

И суеверието дел од репертоарот на ширење нетрпеливост кон Заев 

[Рецензија: ГУБИТНИЦИ: Изгубија сите што му стискаа рака на Заев, а најмногу Ципрас кој направи селфи] Непосредно после завршетокот на изборите за Европскиот парламент, во земјите членки на Унијата, а непосредно пред објавувањето на Препораката за безусловно почнување на преговори за прием на Северна Македонија во ЕУ, порталот „Денешен“ објави […]

Стоилов се сликал со Шилегов, но некој го исекол

[Рецензија: Столе не издржа, по Заев немаше сила да се слика и со Шилегов] Овој текст е пример за тоа како намерно можат да се шират лаги и дезинформации. Линк до оригиналниот напис: Столе не издржа, по Заев немаше сила да се слика и со Шилегов Датум и време на […]

Манипулативен наслов за младата скопјанка со попреченост ги донесе читателите во заблуда

  [Рецензија: Млада скопјанка со попреченост: Се качувам во автобус и ме лажат дека следна станица е Рекорд ] Насловот на веста е тенденциозен, сензационалистички и наведувачки: Млада скопјанка со попреченост: Се качувам во автобус и ме лажат дека следна станица е Рекорд Кога ќе го прочитате овој наслов, веднаш […]