Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Едукативни написи

Едукативни написи

ТОП 9 дезинформации за „Рекет“ во српските медиуми

Сензацоиналистички наслови со големи букви и извичници, еднострани текстови без автори, извори и докази, како и еден куп дезинформации, со засилено темпо беа објавувани во српските медиуми во последните две недели. Најпроблематично во целата ситуација е што овие написи беа преземани и објавувани во македонските медиуми без притоа да се направи основна проверка на веродостојноста на понудените информации

ФБИ предупредува: Теориите на заговор нова закана од домашен тероризам

  „Домашни екстремисти водени од теории на заговор се растечка закана за безбедноста“, стои во разузнавачки билтен на ФБИ што вчера (01.08.2019 г.) прв го објави американскиот Yahoo News, а го пренесоа сите американски медиуми. Во...

Политичарите како иницијатори на омразата на социјалните мрежи

  „Нашиот денешен Петре заедно со неговиот шеф Зоки не дај боже да им паднат на луѓето во раце во некоја темна уличка…”, напиша Груевски, меѓу другото, во пораката упатена деновиве од Будимпешта. Ова е...

Само медиумите на унгарските газди не го видоа Борисов во Скопје

  Посетата на премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов на Република Северна Македонија беше вест на денот за македонските медиуми. Таа беше висококотирана вест и во медиумите во регионот што е и разбирливо поради контроверзиите...

Сатирична приказна за Србија претставена како репортажа за Македонија

Речиси 10 години стара сатирична приказна е извадена од некоја фиока, реобјавена и претставена како видување на американски новинар за животот во Македонија. На прво читање нема ништо сомнително во текстот. Репортажно напишаните реченици...