Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Едукативни написи

Неосновани обвинувања за предавство се шират по Фејсбук преку лажни вести стари цела година

Социјалните мрежи, особено Твитер и Фејсбук, се платформи кои граѓаните сè почесто ги користат за брзо и инстантно да ги добијат најновите вести, да ги прочитаат најважните информации и да бидат во...

Медиумите не ја проверија информацијата за претресот на домот на Јанева, а не објавија...

  Пишува: Силвана Жежова Лавина дезинформации и шпекулации во медиумите предизвика новиот случај „Рекет“ на Основно јавно обвинителство, за кој, менаџерот на телевизијата „1ТВ“ Бојан Јовановски и бизнисменот Зоран Милески...

Црна кампања: Тамара Тодевска е политичка жртва на „уставобранителите“

Тамара со големиот успех на Евровизија под новото име на земјата – Северна Македонија направи деби што кај дел од политичкиот спектар не може да ѝ се прости. Против неа застана моќна пропагандна...

Цртаните филмови „од нашето детство“ не беа (само) од Источниот блок

При известувањето за концертот што на 23 јуни 2019 г. во Градскиот парк во Скопје го одржа Филхармонијата на РСМ, одредени медиуми некритички пренесоа нецелосно точна информација дека се работело за музика од цртани...

Медиумите за Парадата на гордоста да известуваат професионално, без говор на омраза и дискриминација

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) ќе се одржи на 29 јуни (сабота) со цел да се испрати пораката за еднаквост и да се зголеми свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата во нашето општество.   Пишува:...