Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Едукативни написи

Дел од медиумите во Северна Македонија дезинформираат за интервенцијата на косовската полиција во Митровица

  Интервенцијата на косовската полиција во северниот дел на Митровица, каде што живеат мнозинство Срби, ги вклучи во српската пропаганда против Косово и медиумите од Северна Македонија, кои земајќи ги за единствен извор на информации...

Пратеникот Милошоски шири лажни вести и не се чувствува одговорен

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, вчера (19.6.2019) на Твитер објави, наводно, „шокантна вест“ дека на завчерашниот состанок на Советот на министри, на кој се разговараше за одредувањето датум за преговори на ЕУ со Македонија...
Фото: Википедија/Pixhere

Што е тоа „одмаздничко порно“ и какви последици носи со себе

„Одмаздничко порно“ (познато како revenge porn) претставува споделување во јавноста на туѓи приватни материјали (фотографии или видео) со сексуална содржина без согласност на личноста на која ѝ припаѓаат материјалите, а со цел засрамување и јадосување на таа личност. Најчесто споделувањето на сексуалните содржини оди со споделување лични информации и оцрнување на репутацијата на жртвата

Успехот на ракометниот клуб „Вардар“ извалкан со политика и навивачки говор на омраза

Ракометниот клуб „Вардар“ стана европски првак откако го победи „Веспрем“ во финалето на Лигата на шампиони во Келн. Но, овој голем спортски успех на клубот медиумите не го проследија само од спортски аспект, ставајќи акцент само на победата и успехот, туку повторно политиката ја замешаа таму каде што не ѝ е местото во спортот

Топ-5 дезинформации за претседателските избори

  Претседателските избори не останаа имуни на манипулации, дезинформации, шпекулации и ниски удари. Некои од дезинформациите беа искажани од самите претседателски кандидати и партиски лидери за време на митинзите, медиумските настапи и ТВ-соочувањата.   Како многупати досега,...