Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Главни

Главни

ТОП 9 дезинформации за „Рекет“ во српските медиуми

Сензацоиналистички наслови со големи букви и извичници, еднострани текстови без автори, извори и докази, како и еден куп дезинформации, со засилено темпо беа објавувани во српските медиуми во последните две недели. Најпроблематично во целата ситуација е што овие написи беа преземани и објавувани во македонските медиуми без притоа да се направи основна проверка на веродостојноста на понудените информации

Од непроверен Фејсбук статус не бива вест

Имајќи ги предвид неколкуте основни правила за тоа што е вест и како еден наслов треба да изгледа, може да се каже дека оваа објава нема никаква врска со новинарството. Линк до оригиналниот напис: НЕВЕРОЈАТНО:...

Боки 13 не рекетирал за да ѝ врати пари на Карлеуша

Како дел од низата шпекулативни и тенденциозни објави во српските медиуми за случајот „Рекет“ се појави сензационалистички натпис, со кој се тврди дека е решена мистеријата зошто Бојан Јовановски – Боки 13 го рекетирал...

Нема докази за тврдењето дека торбата со пари завршила во Влада

Случајот „Рекет“, еден од најголемите скандали во поновата историја на државата, е проследен со голем број на шпекулациите во известувањето на медиумите. Тоа до одреден степен се должи на недостатокот на официјални информации од...

Српски „Курир“ шири лаги за аферата „Рекет“

  Текстот што е предмет на оваа рецензија е класичен пример за ширење лаги со цел да се манипулира јавноста. Линк до оригиналниот напис: Скандал каков Македонците не паметат: Државниот врв на чело со премиерот Зоран...