Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Проверка на факти

Проверка на факти

Владата не донела еколошки мерки за почист воздух што ќе важат по пандемијата

Владата на Северна Македонија не донела одлука дека откако ќе помине пандемијата со вирусот „Ковид-19“, ќе спроведе мерка „еднаш неделно“ за борба против загадувањето на воздухот. Ваква мерка е побарана од граѓанскиот сектор, но...

Лидер, ама во што, во чаршиски муабети?!

Текстот што го рецензираме нема никаква врска со новинарски напис, туку е ставен во функција на политичка пресметка и оцрнување на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Линк до оригиналниот напис: ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Девојката на...

Нема ништо шокантно во зрната град кои наликуваат на коронавирусот

Овој текст со изборот на насловот се обидува да „шокира“, но нема ништо шокантно во тоа што зрната град имале облик на коронавирусот, бидејќи според метеоролозите, таквата форма е „сосема нормална“. Исто така, написот...

Погрешна и еден месец бајата информација пласирана како нова

На 21 мај 2020 година кога воопшто не е одржана прес-конференција за дневната состојба со коронавирусот во земјата, објавен е овој напис во кој се тврди дека министерот за здравство, Венко Филипче изјавил дека...

Кога од петни жили се навива за едната страна

Целосно коментаторски напис, кој притоа е едностран, полн со шпекулации, многу конфузно напишан и полн со печатни грешки. Во текстот тенденциозно се критикува само едната страна, а од петни жили се навива за другата...