Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Проверка на факти

Кичеец остана само без глисер, а не и без мотори, џипови, скутери

Текстот што го рецензираме шири дезинформации во врска со заплената на предмети на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски (Зоки Кичеец). Веста е „пренапумпана“ дека наводно биле запленети „500.000 евра, мотори, квадрицикли, брзински мотори,...

Нема потврда дали Јанева направила операција за слабеење

  Текстот што го рецензираме, не е ништо друго освен еден чаршиски муабет, кој е преточен во новинарски напис. Линк до оригиналниот напис: Неодамна Катица Јанева се оперирала за да почне да слабее! Датум и време на објавување: 18.07.2019 Датум на рецензирање: 21.07.2019 Рецензент: Ана Анастасовска   Повод за ваквите рекла-кажала наводи е боледувањето...

Новинарите треба да бараат одговори од надлежните, но не да одговараат на нив самите

    Високопрофилен криминален случај „Рекет“ во кој се имплицирани многу познати имиња од медиумите, политичкиот и јавен живот во државата, меѓу кои и обвинителката Катица Јанева, првиот човек на Специјалното Јавно обвинителство, сега веќе во...

Ѓоковиќ ја прифати понудата на Заев да ја посети Македонија

Преку насловот, Ѓоковиќ го отфрли барањето од Заев, за него е само Македонија, се пренесува порака дека тенисерот ја одбил понудата на Заев да ја посети Македонија, бидејќи понудата од премиерот беше само таа.

Нема издавање на државна тајна, има наседнување на несолена шега

  „Премиерот од глупост издал државна тајна на Македонија и на НАТО и на Русите“, тврди написот што го рецензираме, повикувајќи се на објавените телефонски разговори помеѓу претседателот на...