Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Вести

Вести

Поддршка за нашата соработничка Мирослава Бурнс по дискриминаторските напади врз неа

  Тимот на Фондацијата „Метаморфозис“ и на порталот за критичко мислење „КриТинк.мк“ ја искажува целосната поддршка за нашата соработничка Мирослава Бурнс, која деновиве е мета на примитивни, сексистички и дискриминаторски напади. Нападите изобилуваат со навреди...

Денес е меѓународниот ден за проверка на факти

Фондацијата „Метаморфозис“ (metamorphosis.org.mk) денеска  четврти пат го прославува 2 Април - Денот на проверката на факти во соработка со Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN), во која членуваат околу 80 организации од целиот...

Изгоре ТВ ВИС, новинарските здруженија апелираат за помош

Синоќа, во 2 часот по полноќ изгоре регионалната телевизија ВИС од Струмица, сместена во поранешната струмичка касарна. Досега не се познати причините поради кои настанал пожарот во кој целосно се изгорени просториите на телевизијата...

Соработниците на министерот Наќе Чулев не биле никогаш уапсени

Дезинформациите, предизвикувањето паника во јавноста и непроверувањето на вестите се индикации за неетичност и непрофесионализам во медиумите. Вестите треба да бидат проверени со цел да се избегне збунетост и страв во јавноста дека се...

ПОВИК за избор на експерт-истражувач во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани...

1. Цел на повикот Проектот Со критичко мислење до граѓани со медумска умешност – Критинк (Critical Thinking for Mediawise Citizens – CriThink - IPA/2017/393-851, види повеќе во поглавје 6 подолу), имплементиран од Фондацијата за интернет и...