Ознака: избори

Топ-5 дезинформации за претседателските избори

  Претседателските избори не останаа имуни на манипулации, дезинформации, шпекулации и ниски удари. Некои од дезинформациите беа искажани од самите претседателски кандидати и партиски лидери за време на митинзите, медиумските настапи и ТВ-соочувањата.   Како многупати досега, и дел од медиумите се приклучи во валканата кампања и трка за што […]

Иванов заминува од функцијата независно дали на изборите ќе има цензус

[Рецензија: Доколку нема цензус, Ѓорге Иванов останува на функцијата Претседател на Македонија до нови избори ] Текстот пренесува објава на „Твитер“, во која се тврди дека доколку на вториот круг од претседателските избори закажан за 5 мај не се постигне потребниот цензус, односно излезеност од 40 отсто од вкупниот број […]