Ознака: лажна вест

Колумна со невкусен манипулативен наслов за специјалната обвинителка пласирана како вест

  [Рецензија: Катица Јанева во кома, неизвесно е дали ќе се извлече и со какви последици] Манипулативен текст со наслов кој ве наведува да помислите едно нешто, за откако ќе го прочитате текстот да сфатите дека суштината е сосема друга. Насловот ги преминал границите на умерена скокотливост и по потрага […]

Пратеникот Милошоски шири лажни вести и не се чувствува одговорен

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, вчера (19.6.2019) на Твитер објави, наводно, „шокантна вест“ дека на завчерашниот состанок на Советот на министри, на кој се разговараше за одредувањето датум за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, седум членки биле против тоа.   Пишува: Ана Анастасовска   На денешниот ЕУ-Совет 7 […]

Кога информацијата не се проверува, лесно станува лажна

[Рецензија: ЕВЕ ЗОШТО ДУИ НЕ ГО САКА НОВИОТ ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА РАЗУЗНАВАЊЕ ЕРОЛД МУСЛИУ]   Овој текст содржи непроверена информација, која доколку се провери, ќе се види дека е лажна. Линк до оригиналниот напис: ЕВЕ ЗОШТО ДУИ НЕ ГО САКА НОВИОТ ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА РАЗУЗНАВАЊЕ ЕРОЛД МУСЛИУ Датум […]

Не е вистина дека таблите со новото име се воопшто демолирани, а камоли од револт

Лажната вест дека на 11 февруари ќе почне поставувањето на таблите со името Република Северна Македонија на сите гранични премини и дека е веќе подготвена онаа која треба да биде поставена на преминот со Грција, Богородица-Евзони. Невистинитите вести од овој вид ги пренесоа неколку медиуми од слична политичка провениенција, од кои дел како извор наведуваат некаков грчки твитерџија по име Панос, без презиме. Кај некои портали веста е проследена со божемна неофицијална информација од владин извор дека таблата ќе биде поставена во текот на денешниот ден, нема прецизно време велат владини избори, но тоа ке се случува една по една на сите гранични премини во овие неколку денови.