Ознака: Македонија

IQ-то е во ред, но новинарските стандарди се нa ниски гранки

Доведувањето во прашање на интелигенција на една нација е прашање кое несомнено удира врз националната гордост на нејзините припадници. Дали е една нација поглупава или попаметна од другата е чест предмет на шеги, но оваа тема во континуитет ја истражуваат и сериозни научни имиња и таа предизвикува бројни контроверзи во научниот свет како поради методологијата која ја користат тие истражувања, така и поради мотивите и контекстот во кој потоа се ставаат податоците до кои е дојдено

Пратеникот Милошоски шири лажни вести и не се чувствува одговорен

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, вчера (19.6.2019) на Твитер објави, наводно, „шокантна вест“ дека на завчерашниот состанок на Советот на министри, на кој се разговараше за одредувањето датум за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, седум членки биле против тоа.   Пишува: Ана Анастасовска   На денешниот ЕУ-Совет 7 […]

Топ-5 дезинформации за преспанскиот договор

Договорот со кој Македонија и Грција ставаат крај на дводеценискиот спор околу името го поздравија многу светски лидери, а во Македонија јавноста се подели. Некои го поддржуваат, некои остро се спротивставуваат. Тоа беше и причина за ширење на разни дезинформации за Договорот, кои министерот за надворешни работи, Никола Димитров, сметаше за неоходно да ги демантира на посебна прес-конференција

Нострадамус „предвидел“ дека текстот е чиста измислица

Текстот е целосна измислица, напишано е нешто што воопшто не е вистина и не постои, а со тоа се манипулира јавноста, давајќи ѝ погрешна слика за одредени случувања од сегашноста.

Со „јак“ наслов, но непроверена вест – не бива новинарство

Screenshot nga lajmi qe recensohet

Постојаното бомбардирање со информации ја збуни публиката и нема „филтер” со кој би можело да се разликува што е лажна вест, а што не, и што е претерано или не во насловот на некој напис. Повеќето од текстовите што ги читаме во насловот набрзинка ни даваат сосема поинаква слика за […]