Ознака: Претседателски избори

Мислењата, коментарите, невистините – оптоварувања за психологијата на читателот!

Во предизборниот период, покрај кампањата што треба да се води подеднакво и под исти услови за сите натпреварувачи, политичките партии се натпреваруваат и за тоа да откријат што повеќе негативни работи за политичките противници, со цел да се соберат што е можно повеќе политички поени, односно, колку што е можно […]

Билал Касами не станал фотограф на Блерим Река

Претседателските избори го привлекоа вниманието на медиумите кон активностите на кандидатите и предизвикаа многу од нив да станат вести. Поделбите се претежно политички и тоа лесно се рефлектира врз медиумите, кога тие, имајќи политичка позадина, се ставаат на страната на еден или на друг кандидат. Авторот на рецензираниот текст имал […]

Топ-5 дезинформации за претседателските избори

  Претседателските избори не останаа имуни на манипулации, дезинформации, шпекулации и ниски удари. Некои од дезинформациите беа искажани од самите претседателски кандидати и партиски лидери за време на митинзите, медиумските настапи и ТВ-соочувањата.   Како многупати досега, и дел од медиумите се приклучи во валканата кампања и трка за што […]

Иванов заминува од функцијата независно дали на изборите ќе има цензус

[Рецензија: Доколку нема цензус, Ѓорге Иванов останува на функцијата Претседател на Македонија до нови избори ] Текстот пренесува објава на „Твитер“, во која се тврди дека доколку на вториот круг од претседателските избори закажан за 5 мај не се постигне потребниот цензус, односно излезеност од 40 отсто од вкупниот број […]

Блерим Река не ја почна кампањата на Денот на лагата и со боите на ДУИ

Изборната кампања во Република Северна Македонија предизвикува медиумите да ја изгубат главната цел: точното, непристрасно и избалансирано информирање, бидејќи повеќето од нив ја презеле улогата на „портпарол на кандидатите” и на пекари каде што се печат „лажни вести“.       Линк до оригиналниот напис: На Денот на лагите и со […]