Ознака: сдсм

Сериозните обвинувања мора сериозно да се проверат

  [Рецензија: НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СТЕВО: На снаа ми и бараа 1500 денари и 20 гласа за Пендаровски зошто ја вработиле]   Овој текст е едностран, неверодостоен и политички мотивиран со цел да се оцрни кандидатот на власта за претседателските избори, Стево Пендаровски. Линк до оригиналниот напис: НЕМА ДА […]

Сериозна вест не смее да се третира несериозно

[Рецензија: ОФИЦИЈАЛНО: Пoчина човек на митингот на СДСМ во Скопје, поради бината блокиpaн пристапот на aмбyлaнтни возила] Текстот што го рецензираме е тенденциозен и има цел да го оцрни кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски. Во написот нема потврда за информациите што се пласираат. Линк до оригиналниот напис: ОФИЦИЈАЛНО: […]

Не е прашан Костадинов дали се подновил со стан во „Џевахир“

   [Рецензија: (ФОТО) Костадинов се подновил со стан во „Џевахир“ – го крие во анкетниот лист?!] Едностран текст полн со паушални обвинувања, без докази и без прецизни извори. Написот тврди дека пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов, поседува стан во висококатниците „Џевахир“ во Аеродром, но медиумот не се потрудил […]

Наместо со факти текстот натежнува со коментари

[Рецензија: РЕЖИМОТ НА ДЕЛО: Заев ќе ја менува Комисијата за заштита од дискриминација, бидејќи ја критикувале судијката Кацарска!]   Текстот што го рецензираме повеќе наликува на коментар отколку на новинарски текст, но не е потпишан со име и презиме за да може да се третира како авторски коментар. Во написот, […]

Медиуми, заштитете нè од лагите на политичарите!

Foto nga: Medium.com

Фотографија од: Medium.com Анализа за изигрувањето на изјавите на функционерите по референдумот и немоќта на медиумите да кажат кој лаже, а кој ја кажува вистината. Aларм, граѓанинот е незаштитен! Од: Aгрон Врангала Политичките претставници во Македонија не се конзистенти во своите изјави. Преземаат огромен ризик да го променат тоа што […]