Ознака: сензационализам

Манипулативен наслов за младата скопјанка со попреченост ги донесе читателите во заблуда

  [Рецензија: Млада скопјанка со попреченост: Се качувам во автобус и ме лажат дека следна станица е Рекорд ] Насловот на веста е тенденциозен, сензационалистички и наведувачки: Млада скопјанка со попреченост: Се качувам во автобус и ме лажат дека следна станица е Рекорд Кога ќе го прочитате овој наслов, веднаш […]

Бесмислен и манипулативен текст

 [Рецензија: CEНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИТИЕ НА НАСА: Исус е во центарот на гaлакcиjaта!] Бесмислен текст базиран на нешто што се случило пред речиси 30 години, а сега од целосно непознати причини е повторно актуелизирано и служи за манипулација на јавноста и ширење теории на заговор. Манипулацијата е направена уште со самиот наслов […]

Не смее да се лицитира со бројот на жртвите во сообраќајката кај Ласкарци

Фото: Борче Поповски Трагичната несреќа, кога автобус излета од автопатот Скопје – Тетово при што загинаа 14 лица, беше шок и за јавноста и за новинарите што известуваа.  Во многубројните медиумски извештаи поврзани со сообраќајката беа направени неколку помали, но и поголеми грешки. Од желбата за побрзо, навремено известување на јавноста, […]

Шпекулации, лажни вести и сензационализам во информирањето за бегството на Груевски

Океан од шпекулации, дезинформации, лажни вести и непотврдени информации го одбележаа бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на двегодишна казна затвор во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес

Одењето пеш на обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, не е вест oд јавен интерес

Скриншот од веста што се рецензира Несомнено, некои информации што медиумите ги претвораат во вести немаат јавен интерес, безвредни се, и колку повеќе ја интересира јавноста. Таков е примерот со веста за одењето пеш на обвинителката на Специјалното обвинителство, Фатиме Фетаи. Овој текст дури и ја навредува интелигенцијата на читателот […]