Ознака: Зоран Заев

И суеверието дел од репертоарот на ширење нетрпеливост кон Заев 

[Рецензија: ГУБИТНИЦИ: Изгубија сите што му стискаа рака на Заев, а најмногу Ципрас кој направи селфи] Непосредно после завршетокот на изборите за Европскиот парламент, во земјите членки на Унијата, а непосредно пред објавувањето на Препораката за безусловно почнување на преговори за прием на Северна Македонија во ЕУ, порталот „Денешен“ објави […]

Шлаканица за новинарските стандарди, а не за Заев

[Рецензија: Тереза Меј со жешка шлаканица за Зоран Заев (ВИДЕО)] Овој текст е класичен пример за манипулација со информациите и спинување на вистината. Линк до оригиналниот напис: Тереза Меј со жешка шлаканица за Зоран Заев (ВИДЕО) Датум и време на објавување: 24.5.2019 Датум на рецензирање: 28.5.2019 Рецензент: Ана Анастасовска Написот […]

Наслов што нема врска со текстот

   [Рецензија: СЈО заминува во историјата, договориле лично Мицкоски и Заев ] Насловот на текстот што рецензираме алудира дека Специјалното јавно обвинителство нема да постои, што воопшто не е точно, бидејќи власта и опозицијата сè уште бараат модел како СЈО ќе функционира во рамките на Јавното обвинителство. Изречното тврдење во […]

Текст што се темели на доказ што не е доказ

  [Рецензија: ВМРО-ДПМНЕ има поднесено предлог-амандмани на Предлог-законот за јавното обвинителство ] Текстот што го рецензираме не нуди доказ за тврдењето дека „премиерот Зоран Заев ја излажал македонската јавност во дуелот со лидерот на опозицијата Христијан Мицоски“ во емисијата „Само вистина“, дека амандманите за Предлог-законот за јавното обвинителство не биле […]