Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home 2019 март

Monthly Archives: март 2019

Текст што се темели на доказ што не е доказ

  Текстот што го рецензираме не нуди доказ за тврдењето дека „премиерот Зоран Заев ја излажал македонската јавност во дуелот со лидерот на опозицијата Христијан Мицоски“ во емисијата „Само вистина“,...

Тенденциозно извлекување оценка што не постои

      Текстот што го рецензираме тврди дека во анкетата за деловната клима во земјава германските инвеститори „*и дале нула“ на Владата на Заев, но во текстот не се објаснува како...

Нема доказ дека муртинци го поставиле транспарентот со порака до Заев

Пред нас имаме тенденциозен напис, чија намера не е ништо друго освен по секоја цена  да се наруши угледот на премиерот, Зоран Заев, а за да се постигне таа...

Кавалот, изборите и лошото новинарство

    Сторијата за синот на претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, кој свири на кавал, беше доста коментирана и споделувана во изминатиот период, но начинот како таа сторија беше обработена...

Завршен настан и промоција на резултатите на „Читај и меѓу редови“ – проект на...

Денеска во кавадаречко Моклиште се одржа завршниот настан на проектот „Читај и меѓу редови“, кој ЗГ „Фокус“ го спроведуваше во партнерство со порталот „Дума.мк“ и КТВ телевизија од Кавадарци,...