Аргентински лекар не се вакцинирал со две дози во ист ден

Фотографиите се вистински и се направени во Аргентина, но човекот не зел две дози од вакцината. Фотографиите се направени во болницата „Енрике Вера Барос“ во аргентинскиот град Ла Риоха, а мажот облечен во жолто е лекарот Рафаел Фернандез. Тој на својт фејсбук-профил самиот објасни дека не ја примил вакцината двапати: „Се случи да има група од повеќе луѓе што сакаа да учествуваат во оваа прва вакцинација. И за погодноста на медиумите, се одлучи да се сменат местата и да се сменат рацете. Медицинската сестра продолжи да вакцинира други луѓе, па се смени и медицинскиот персонал. Не бидете злобни со толкувањата“.

 

 

Рецензираме пост на „Фејсбук“ во кој е споделена фотографија на која е претставен медицински работник како во истата облека се вакцинира, како што лажно наведува авторот, „со две дози вакцина во ист ден“.

Навали народе! Прими две плати само една! Еве како доктор прима вакцина, прво во лева, потоа во десна рака и тоа во ист ден. По се изгледа дека првата слика е излегла добро, се вели во постот.

Но што, всушност, се случило?

Овие фотографии, иако се најдоа на социјалните мрежи во земјава во септември 2021 година, потекнуваат од Аргентина и се снимени на крајот на 2020 година. Доказ за тоа е што и на други страници на „Фејсбук“ во декември 2020 година (на пример тука и тука) се споделени во истиот контекст и со истиот наратив: дека наводно лекарот бил вакциниран двапати во ист ден и тоа пред камери.

Меѓутоа, дали е тоа навистина така?

Краткиот одговор е не, а подолгиот следува во продолжение.

Фотографиите се вистински и се направени во Аргентина, но човекот не зел две дози од вакцината. Фотографиите се направени во болницата „Енрике Вера Барос“ во аргентинскиот град Ла Риоха, а мажот облечен во жолто е лекарот Рафаел Фернандез. Доктор Фернандез е претседател на болничкиот кризен комитет и тој беше првиот од тој центар што ја прими руската вакцина против ковид „Спутник В“. Конфузијата настана откако министерот за здравство на Ла Риоха, Хуан Карлос Вергара објави неколку фотографии каде „човекот облечен во жолта боја“ се појавува во една поза, а прес-службата на владата во Ла Риоха објави други фотографии од истиот настан со д-р Фернандез во друга поза.

Објаснувањето е едноставно. На првата фотографија, лекарот бил вакциниран, а втората била само симулација за да може во кадарот на фотографите и камерманите да влезат и политичките претставници. Докторот не примил две дози. Весникот „Ла Насион“ објасни дека вторите фотографии се направени за да може во кадарот да влезат и заменик-гувернерот на градот и другите присутни власти.

А, на следниот видеозапис, може и самите да погледнете дека навистина било така, односно дека лаборантот само позира, а вакцината не е аплицирана.

И конечно, лекарот Фернандез на својт фејсбук-профил самиот објасни дека не ја примил вакцината двапати.

Сакам да појаснам дека не бев вакциниран двапати. Се случи да има група од повеќе луѓе што сакаа да учествуваат во оваа прва вакцинација. И за погодноста на медиумите, се одлучи да се сменат местата и да се сменат рацете. Медицинската сестра продолжи да вакцинира други луѓе, па се смени и медицинскиот персонал. Не бидете злобни со толкувањата, напиша докторот од  фотографиите.

Поради сите овие изнесени факти, оценуваме дека е невистина оти аргентинскиот доктор се вакцинирал двапати во две различни раце со две различни дози во ист ден.

Онлајн ресурсниот центар за медиумска писменост и критичко мислење „Критинк“ служи како јавна архива на едукативни и информативни содржини објавени од „Метаморфозис“ и од други проекти и организации, особено за членките на Мрежата за медиумска писменост. Овој напис е првобитно објавен од сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ и е преземен со дозвола на издавачот под условите на лиценцата Криејтив комонс–наведи извор-без изведени дела.