Џорџ Сосорс не е уапсен за изборни измами во САД

Веста на канадскиот сајт conservativebeaver.com за апсењето на Џорџ Сорос, на која се повикува и авторот на постот кој го рецензираме, како лажна ја оцени сајтот leadstories.com.

Канадскиот вебсајт, кој ја објави веста за апсењето на Сорос, има историја на објавување на лажни вести и измислици и наводниот судски документ кој го нуди како доказ е фотошопиран, пишува leadstories.com.

Сликата е фалсификат, односно таа е создадена со преземање на (реалното) обвинение против шест руски хакери и замена на нивните имиња со она на Сорос.

За случајoт со руските хакери можете повеќе да прочитате ТУКА.

Понатаму сајтот leadstories.com открива дека канадскиот сајт conservativebeaver.com постои нешто повеќе од два месеца, односно бил регистриран на 19.09.2020 г. Во секцијата „за сајтот“ пишува дека сајтот го формирал и го води Зајден Торнтон, прикажувајќи профилна слика од него. Фотографијата од ликот на Торнтон е компјутерски генериран лик, заклучува leadstories.com.

Понатамошната анализа на веб-страницата conservativebeaver.com открива дека тој го има истиот код на Google Adsense како и друга веб-страница која брзо ја заработи репутацијата на сајт за лажни вести, TorontoToday.net, пишува leadstories.com.

Не е првпат да се шират лажни вести дека Џорџ Сорос бил уапсен. На 16.04.2020 година, дел од американските медиуми објавија и тврдеа дека тој е уапсен на аеродром во Лос Анџелес во моментот кога сакал да ја напушти земјата. Лажна вест за апсењето на Сорос се појави и во февруари 2019 година. Нашата проверка на постот што го рецензираме, исто така, покажа дека станува збор за уште една невистинита вест во низата такви објави за апсењето на Џорџ Сорос.

*Напомена: рецензираните постови се пренесуваат во оригинал, без никакви поправки во однос на граматиката и преводот од странски јазик
Онлајн ресурсниот центар за медиумска писменост и критичко мислење „КриТинк“ служи како јавна архива на едукативни и информативни содржини објавени од „Метаморфозис“ и од други проекти и организации, особено за членките на Мрежата за медиумска писменост. Овој напис е првобитно објавен од сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ и е преземен со дозвола на издавачот под условите на лиценцата Криејтив комонснаведи извор-без изведени дела.