Ознака: вакцинација

Лажните вести не помагаат во сузбивање на епидемијата со морбили

[Рецензија:Епидемија од морбили. Филипче му понудил оставка на Заев, заради големиот број на жртви] Насловот на текстот што го рецензираме не нуди доказ за тврдењето кое го изнесува, дека наводно министерот за здравство, Венко Филипче му понудил оставка на премиерот, Зоран Заев поради епидемијата на мали сипаници. Во написот нема […]

Пет заблуди за вакцинацијата (инфографик)

  Написот е преземен од агенцијата (META)  Македонија, како никогаш порано, не била со олку низок опфат со вакцинација и никогаш не била на олку ниско ниво на здравствена едукација. Тоа што и докторите не се добро едуцирани, не е новонастаната ситуација, тоа е процес што довел до ерозија на позицијата […]