Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Проверка на факти

Проверка на факти

Не е точно дека „Заев е исклучен од протоколот (на Меркел) за директна средба“

Не е точно дека Заев бил исфрлен од протоколот на Меркел и оти Македонија е понижена и исклучена од иницијативата „Отворен Балкан“ и од процесот за интеграција во Европска Унија     Објава на „Фејсбук“ еуфорично и...

„Новиот светски поредок“ на австралиската министерка за здравство ги разбуди теоретичарите на заговор

Фразата нов светски поредок, употребена од здравствен функционер во Австралија, искористена на „Фејсбук“ за пласирање дезинформација дека тоа е основата на целата пандемија со ковид 19   Објава на „Фејсбук“, пренесувајќи ја изјавата на шефицата на...

Аргентински лекар не се вакцинирал со две дози во ист ден

Фотографиите се вистински и се направени во Аргентина, но човекот не зел две дози од вакцината. Фотографиите се направени во болницата „Енрике Вера Барос“ во аргентинскиот град Ла Риоха, а мажот облечен во жолто...

Во пожарот во тетовската модуларна болница не загинаа 30, туку 14 лица

Откако во Тетово избувна пожар, во кој до темел изгоре ковид-центарот сместен во модуларната болница и откако стана јасно дека во трагичниот настан има и починати граѓани, медиумите почнаа да лицитираат со неточни бројки...

Британските лекари не добиваат по 12.58 фунти за вакцина, туку парите се за ординацијата

Невистинито е тврдењето во постот дека лекарите во Велика Британија ќе добијат пари по администрирана доза вакцина. Овие пари се за да се спроведе процесот, да се обучат лекарите и да функционираат приватните амбуланти,...