Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Проверка на факти

Тенисерот Димитров, а не вицепремиерот Димитров, има нова девојка Русинка

Објава на социјалната мрежа Фејсбук намерно шири дезинформации, пласирајќи вест за бугарскиот тенисер Григор Димитров, но со фотографија од министерот Никола Димитров, со цел да привлече што повеќе кликови Пост на Фејсбук ја манипулира и...

Фотографијата со ѓубрето во коритото на Вардар е стара три години

Во објава на Фејсбук е прикажана стара фотографија од 2017 година на која се гледа купишта ѓубре во Вардар. Постот се споделува на социјалните мрежи и шири невистини дека фотографијата е снимена за време...

Вакцината на „Бионтек“ не е сатанистичка, оваа компанија и претходно била добростоечка

Пандемијата со коронавирусот не е лажна, во неа животот го загубија 1.58 милиони луѓе. Сопственикот на БионТек, доктор Угур Сахин, уште во 2016 година со својата сопруга, ја продале нивната фирма „Ганимед Фармасутикалс“ за...

Лага е дека Глаксо ја поседува Фајзер и лабораторијата во Вухан

Пост на Фејсбук пласира невистина дека Глаксосмитклајн, една од најголемите корпорации во светот во фармацевтската и истражувачката индустрија поврзана со човековото здравје, посредно преку друга компанија - Фајзер, ја поседува кинеската био-хемиска лабораторија во...

Сѐ уште не се знае дали Kовид-19 вакцината ќе биде услов за патување во...

Манипулативен пост преку насловот погрешно информира дека за да се патува надвор од земјата мора да се прими вакцина против Ковид-19. Досега не е донесена одлука, мерка, упатство или некаков акт со кој Ковид-19...