Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Проверка на факти

Лага за вакцината и децата во училиштата

Лажна вест е пласирана како објава на „Фејсбук“ дека со самото тоа што сте ги испратиле децата во училиште сте дале и согласност за вакцинација против ковид „Прочитајте добро родители, ова е буквален фашизам и...

Невистина е дека Данска ќе го води ковид како „обичен грип“

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат поради високото ниво на вакцинирано население од 71 отсто   Во медиумите...

Дезинформација е дека Бајден заспал на средбата со израелскиот премиер Нафтали Бенет

Манипулација со видеоклипот од средбата, каде што е прикажан само еден краток отсечен дел, резултира со дезинформации во јавноста дека американскиот претседател заспал на официјалната средба, што е невистина пренесена и кај нас     Рецензираме објава...

Не е вистина дека ковид-19 е начин за намалување на светската популација

Тврдењата дека ковид-19 има цел да ја намали светската популација и оти масовната вакцинација е обид да се контролира светската популација продолжуваат да се шират на социјалните мрежи и во медиумите. Научните факти покажуваат...

Дезинформации за присилна вакцинација и измислици за наводно труење на ученици

Не постои никаков план и заговор за присилна вакцинација на децата и нивно труење со вакцини, како што се тврди во Фејсбук објавата што ја рецензираме, ширејќи вознемирувачки пораки и потткнувајќи паника кај родителите....