Невистина е дека Данска ќе го води ковид како „обичен грип“

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат поради високото ниво на вакцинирано население од 71 отсто

 

Во медиумите се појавија тврдења во кои се вели дека од 10 септември Данска ги укинува мерките и ќе го води ковид како да е обичен грип. Слични написи се појавија и кога станува збор за Норвешка. Ваквите написи главно се преземаат од медиумите во Србија (овде и овде), но понекогаш и директно од западните портали за ширење дезинформации. Написот кој е предмет на оваа рецензија во меѓувреме беше избришан, но тврдењата изнесени во него или тврдења слични на тие изнесени во избришаниот напис, сè уште кружат на социјалните мрежи и стануваат вирални. Не е точно дека Данска ќе го води ковид како обичен грип, затоа што ковид не е обичен грип.

На 10 септември, данската влада ќе ги укине преостанатите рестрикции против ковид затоа што нивното Министерство за здравство објави дека „корона-вирусот повеќе не е критична опасност за општеството“, поради високото ниво на вакцинација во Данска.

Епидемијата е под контрола, имаме рекордни нивоа на вакцинирани, изјави данскиот министер за здравство Магнус Хајнике, додавајќи дека затоа може да се олабават рестриктивните мерки што беа во сила поради ковид-19.

Министерот на здравство на Данска, сепак, додаде дека иако моментално земјата е во добра ситуација, епидемијата не е завршена и оти данската влада не би се двоумела брзо да реагира ако пандемијата пак му се закани на есенцијалното функционирање на општеството.

Данска е третата земја во Европската Унија по бројот на вакцинирани граѓани. Дури 71 процент од данското население има примено две дози вакцина против ковид-19.

Данска меѓу првите земји во Европа воведе „локдаун“ во март минатата година, ги затвори училиштата и бизнисите кои не се есенцијални. Во текот на пандемијата данските власти ги зајакнуваа и ги олабавуваа рестриктивните мерки, а на 21 април годинава Данска воведе и вакцинален пасош.

Сите овие факти укажуваат на тоа дека данските здравствени власти навремено, ефикасно и сериозно ја зедоа предвид состојбата со корона-вирусот, а не дека ја изедначуваа со обичен грип.

Данските ресторани, барови, киносали, спортски сали и фризерници се отворени за сите што ќе докажат дека се целосно вакцинирани или имаат негативен ПЦР-тест во последните 72 часа. Или, пак, доколку прележале ковид пред не повеќе од 12 недели. Од 1 август корона-пасош е потребен за влез во данските ноќни клубови, големи и масовни настани како фудбалски натпревари. Сепак, во Данска остануваат во сила рестрикциите за патување барем до октомври. 

 

Властите на првиот сигнал веднаш ќе реагираат спротивно

Данската агенција за безбедност објави дека ќе се намали и капацитетот за ковид-19 тестирања.

Ако се појави потреба, ќе го зголемиме капацитетот за тестирање, рече Лисбет Зимер Џонс, директор на данската агенција за безбедност. Досега во Данска  се РЕГИСТРИРАНИ 342.474 случаи на ковид.

Земјата и понатаму продолжува да ги мониторира состојбите и рестрикциите околу ковид-19 не се олабавуваат поради тоа што пандемијата или вирусот не постојат или поради тоа што ковид е исто што и грип, туку затоа што над 71 процент од данското население е вакцинирано. Оттука, написите и содржините што тврдат дека Данска го изедначила ковид-19 со грипот ги оценуваме како дезинформации, т.е невистини.

Онлајн ресурсниот центар за медиумска писменост и критичко мислење „Критинк“ служи како јавна архива на едукативни и информативни содржини објавени од „Метаморфозис“ и од други проекти и организации, особено за членките на Мрежата за медиумска писменост. Овој напис е првобитно објавен од сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ и е преземен со дозвола на издавачот под условите на лиценцата Криејтив комонс–наведи извор-без изведени дела.