Бил Гејтс не е уапсен

Веста за навдното апсење на основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, најпрво ја објави портал за сатирични содржини. Во делот „за нас“ на сајтот, се вели дека информациите објавени на него се информативни едукативни и за потребите на забавата. Овој сајт содржи хумор, пародии и сатира. Самиот портал додава дека го вклучува ова предупредување за своја заштита и за да спречи да биде тужен. Апсењето на светски познатиот Бил Гејтс би било пренесено во сите мејнстрим-медиуми и би било објавено од страна на сите медиумски организации во светот. Но, ништо од тоа не се случи зашто веста е лажна. И по објавувањето на ваквата вест Бил Гејтс е активен на својот профил „Твитер“

 

 

Рецензираме пост на „Фејсбук“ кој води до текст, во кој се тврди дека Бил Гејтс (основачот на Мајкрософт) бил уапсен од страна на американската војска поради трговија со деца и злосторства врз американските граѓани.

Кога ќе се кликне на текстот, тој води до напис, кој, пак, се повикува на хрватски портал и во кој во детали е опишано наводното апсење, кое никогаш не се случило.

Лажно се тврди дека Гејтс бил уапсен „во вторникот на 27 јули“, „откако со месеци го користел своето богатство и контактите со длабоката држава за да им избега на органите на прогонот“. Исто така, не е вистина дека Гејтс е обвинет зашто ја принудил американската Агенција за лекови да даде итно одобрение за ковид-вакцина, знаејќи дека таа „ќе ја разложи човековата ДНК“. Во написот се додава и дека Гејтс е обвинет за трговија со деца, а дека откако е приведен „чека да биде пренесен на заливот Гвантанамо“. Контроверзниот затвор во Куба, Гвантанамо, инаку, американската администрација размислува да го затвори. Настрана фактот што сега веќе во Гвантанамо нема американски државјани и иако во минатото ги имало, денес е многу тешко да се испрати американски државјанин во Гвантанамо.

Tекстот  е преполн со детали што сугерираат дека авторот „знае што зборува“, штом има толку многу информации. Меѓутоа, кога ќе почне да се проверува еден по еден, секој од наводите е лага.

Прв текстот го објави овој портал.

Во делот „за нас“ на сајтот, се вели дека информациите објавени на него се информативни, едукативни и за потребите на забавата. Овој сајт содржи хумор, пародии и сатира. Самиот портал додава дека го вклучува ова предупредување за своја заштита и за да спречи да биде тужен.

Апсењето на светски познатиот Бил Гејтс би било пренесено во сите мејнстрим-медиуми и би било објавено од страна на сите медиумски организации во светот. Но, ништо од тоа не се случи зашто веста е лажна. Откако оригиналниот напис е објавен, Бил Гејтс е активен на својот твитер-профил, како и на „Јутјуб“. На неговиот јутјуб-канал има 9 видеа од крајот на јули (откако тој бил наводно уеапсен)и во најголем дел од нив тој е главниот актер. A, да не говориме и дека пред две и пол недели даде интервју за „Си-ен-ен“, додека истворемено, наводно, требаше да биде уапсен.

Важно е корисниците на социјални мрежи да имаат предвид на какви веб-страници пристапуваат, дали станува збор за веб-страници што  често објавуваат лаги, дезинформации или сатира за која не поставуваат дисклејмер или се работи за сериозни медиумски организации со импресум и професионален новинарски кодекс.

Нашата оценка на овој пост е дека станува збор за невистина.

 

Онлајн ресурсниот центар за медиумска писменост и критичко мислење „Критинк“ служи како јавна архива на едукативни и информативни содржини објавени од „Метаморфозис“ и од други проекти и организации, особено за членките на Мрежата за медиумска писменост. Овој напис е првобитно објавен од сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ и е преземен со дозвола на издавачот под условите на лиценцата Криејтив комонс–наведи извор-без изведени дела.