Не е точно тврдењето дека ниедна телевизија не објавила за протестот против ковид-мерките

Фејсбук-пост тврди дека ниедна телевизија не известила за протестот што во недела (15 август 2021) се одржа во центарот на Скопје, како и во неколку други градови. „Срам за нивната (на медиумите н.з.) објективност“, пишува во постот кој има педесетина коментари и 11 споделувања. Во коментарите продолжуваат нападите, а еден од коментарите гласи: „Тие се платени ковид-портали за перење на мозокот на луѓето…работат за сатаната “. Понатаму се предлага да се бојкотираат и да се блокираат ТВ-станиците, а се споделува и новосоздадена фејсбук-група насловена како „Бојкот на медиуми“ во која медиумите се нарачени „предавници“ и „лажачи“ бидејќи, како што се тврди, не информираат за ковид-протестите по светот и ги повикуваат граѓаните „заеднички да ги поразат“. Фејсбук-постстот дека медиумите не информирале од вчерашниот протест е неточен и манипулативен. Видеоприлози со дел од говорите и инсертите од протестот објавија речсиси сите телевизии, вклучувајќи ги и националните ТВ „Сител“, ТВ „Канал 5“, ТВ „Алсат“, ТВ „Телма“, ТВ „Алфа“, како и ТВ 24, ТВ 21, како и триесетина дигитални медиуми. Покрај ТВ „Алфа“, видеоприлози со дел од говорите и инсертите објавија речиси сите телевизии, вклучувајќи ги и националните ТВ „Сител“, ТВ „Канал 5“, ТВ „Алсат“, ТВ „Телма“, како и ТВ 24, ТВ 21, како и триесетина дигитални медиуми. Ова го потврдува и новинарот на ТВ „Алфа“, Борис Грујовски, кој заедно со колегите известувал од местото на настанот.

Сите медиуми беа на протестот, само што луѓето не беа расположени да зборуваат со нас. Секој од присутните можеше да види дека сме таму, рече новинарот Грујовски.

Некои од говорниците на протест ги нарекоа новинарите „платеници“, прашаа каде се медиумите да информираат за протестите, а присутните одговорија со скандирање „уа“ и „платеници“ и „платени новинари“. Синдикатот на новинарите и медиумските работници (ССНМ) остро реагира на овој однос и ги повика заеднички да ги посетат ковид-центрите, каде, како што пишува во реакцијата, животите ги завршија и неколкумина новинари, а десетици се заразија.

Во оваа „екскурзија“, која од денешниот протест се забележа дека Ви недостасува, ќе ги запознаете новинарите, снимателите и фоторепортерите кои без оглед на опасноста од заразата секојдневно Ви сервираат и се уште Ви презентираат свежи и најнови информации, вклучително и од и во ковид-центрите, со цел да можете од конфорната зона, односно од Вашиот дом, т.е. кауч, да носите правилни одлуки по однос на иднината на нашето општество, стои во реакцијата на ССНМ.

Во исто време, Синдикатот потсетува дека ширењето лажни вести за ковид-19 е недозволиво, неморално и казнивно по закон.  

 

Онлајн ресурсниот центар за медиумска писменост и критичко мислење „Критинк“ служи како јавна архива на едукативни и информативни содржини објавени од „Метаморфозис“ и од други проекти и организации, особено за членките на Мрежата за медиумска писменост. Овој напис е првобитно објавен од сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ и е преземен со дозвола на издавачот под условите на лиценцата Криејтив комонс–наведи извор-без изведени дела.