Projekti është i financuar nga Bashkimi Evropian
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Aktualitet

Aktualitet

DFRLab: Vaksinat perëndimore kundër COVID-19, të goditura nga mediumet pro-ruse

Analiza e blogut DFRLab, ka ë bëjë me atë se si mediumet pro-ruse i theksojnë efektet e padëshiruara të vaksinave perëndimore kundër COVID-19 dhe si përmbajtjet e tilla promovohen në grupet që janë kundër...

DfrLab: Kina promovon teori konspirative duke akuzuar SHBA-të për KOVID-19

Pasi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Kineze, Hua Çuning, në një konferencë shtypi tha se Shtetet e Bashkuara duhet të hetohen nëse Kovid-19 e ka origjinën nga Qendra e Ushtrisë Amerikane Fort Detrick, në...

Euvsdisinfo: Shmangie në vend të dialogut

Kremlini iu përgjigj ftesës së Bashkimit Evropian për dialog me një përpjekje të paturpshme për të larguar vëmendjen nga shkelja e detyrimeve ndërkombëtare të Rusisë dhe ligjeve të saj, shkruan Euvsdisinfo, raporton “Krithink”. Gjatë konferencës për...

Facebook automatikisht do t’i mënjanojë dezinformatat lidhur me vaksinat kundër Kovid-19

Facebook paralajmëroi që e zgjerojë listën e postimeve në rrjetin social lidhur me kovid-19, që do t’i mënjanojë automatikisht edhe nga Facebook-u edhe nga Instagrami me konsultim paraprak me ekspertë për shëndet publik, shkruan Portalb.mk. Në komunikatën e...

6 qershor, në RMV ka 125, e jo 79 raste me Kovid-19

Gara se kush i pari do t’i publikojе rastet e reja me Kovid-19, bëri që disa nga mediat të bien nga provimi i parë, pasi shkelën parimin bazë të gazetarisë: media duhet të publikojë...