Projekti është i financuar nga Bashkimi Evropian
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Lajme Page 2

Lajme

DfrLab: Kina promovon teori konspirative duke akuzuar SHBA-të për KOVID-19

Pasi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Kineze, Hua Çuning, në një konferencë shtypi tha se Shtetet e Bashkuara duhet të hetohen nëse Kovid-19 e ka origjinën nga Qendra e Ushtrisë Amerikane Fort Detrick, në...

Euvsdisinfo: Shmangie në vend të dialogut

Kremlini iu përgjigj ftesës së Bashkimit Evropian për dialog me një përpjekje të paturpshme për të larguar vëmendjen nga shkelja e detyrimeve ndërkombëtare të Rusisë dhe ligjeve të saj, shkruan Euvsdisinfo, raporton “Krithink”. Gjatë konferencës për...

Facebook automatikisht do t’i mënjanojë dezinformatat lidhur me vaksinat kundër Kovid-19

Facebook paralajmëroi që e zgjerojë listën e postimeve në rrjetin social lidhur me kovid-19, që do t’i mënjanojë automatikisht edhe nga Facebook-u edhe nga Instagrami me konsultim paraprak me ekspertë për shëndet publik, shkruan Portalb.mk. Në komunikatën e...

Hulumtim nga IMM: Çfarë mendojnë qytetarët për mbulimin mediatik gjatë pandemisë

Instituti Maqedonas i Mediumeve në bashkëpunim me agjencinë M-Prospect, zhvilluan një studim mbi qëndrimet e qytetarëve ndaj raportimit të mediave gjatë pandemisë me Kovid-19. Sondazhi u krye me telefon, në periudhën nga 14 dhjetor...

Еuvsdisinfo: Edhe gjysmë e vërteta është gënjeshtër

 Fushatë mediatike kundër vaksinës Pfizer nga mediumet pro ruse Mediumet pro-Kremlin e zotërojnë artin "pothuajse të mos gënjejnë". "Disa prej këtyre mediave po raportojnë me kujdes pothuajse për çdo rast të efekteve anësore të regjistruara...