Македонското знаме пред ЕК поставено поради посетата на Заев, а не од солидарност

[Рецензија: Во Брисел поставено македонското знаме во знак на солидарност по ветото на Макрон]

Не сè што се објавува на социјалните мрежи е вистина за да може без дополнителна проверка да се објави во медиум и притоа ненамерно да се дезинформира јавноста.

Линк до оригиналниот напис: Во Брисел поставено македонското знаме во знак на солидарност по ветото на Макрон

Датум и време на објавување: 16.10.2019

Датум на рецензија: 17.10.2019

Рецензент: Симона Атанасова

Вчера (16.10.2019) iportal.mk наседна на саркастична објава на дописничката на „Фајненшел тајмс“ од Брисел, Мехрин Кан. Таа на својот твитер-профил објави фотографија од пред Европскиот парламент на која се гледаат знамињата на Европската Унија и знамето на Северна Македонија. Во објавата таа напиша:

По пристапното вето на Макрон, знамињата пред Европската комисија ја покажуваат солидарноста со Северна Македонија.

Всушност Европската комисија пред своето седиште во Брисел не го истакна македонското знаме во знак за солидарност кон нашата земја поради ветото на францускиот претседател Емануел Макрон за почнување на пристапните преговори за влез во Европската Унија, туку поради официјалната посета на македонска делегација во Брисел.

Ова на „Твитер“ го потврди и македонската дописничка од Брисел Тања Милевска.

Премиерот Зоран Заев, со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, деновиве престојуваат во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел.

Доколку знамето навистина беше поставено во знак на солидарност со Северна Македонија, ќе беше објавено од страна на Европскиот парламент и на официјалните социјални мрежи. Всушност, кога знамето се поставува во знак на солидарност се поставува на половина копје, што не е случај со оваа фотографија.

Исто така поставено е само знамето на Северна Македонија, а не и знамето на Албанија, која исто така не доби зелено светло од министерскиот совет за почеток на преговори со ЕУ.