Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink
Home Главни

Главни

Тендерот за струјата не е за Анѓушев, тој веќе две години не е газда...

Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира бидејќи поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев повеќе не е сопственик на „Енерџи деливери солушн ЕДС“ ДООЕЛ, фирма со која Министерството за одбрана склучило едногодишен договор...

Медиум „масакрира” јавни личности криејќи се зад социјални мрежи

Коментарот на Зоран Заев за изјавата на Мухамед Зекири за односите меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) и Демократската унија за интеграција (ДУИ) создаде идеално опкружување за некои медиуми да манипулираат со јавноста и...

Со сериозен наслов не се пренесува шега

Шегата не мора секому да му биде смешна, особено кога се работи за сензитивна тема, но новинарите не смеат да си дозволат од неа да прават потполно лажна вест, која единствено има за цел да нанесе политичка штета

Во иранскиот напад врз американските бази НЕ загинаа 80 лица

Информацијата дека Иран нападна две американски бази во Ирак, по убиството што САД го изврши врз иранскиот генерал Касим Сулејмани, силно одекна во медиумскиот простор, каде што во желбата што повеќе и побрзо да...

Шекуларац почина лани, не на Бадник годинава

Во текстот што го рецензираме е објавена вест стара една година. Драгослав Шекуларац Шеки почина лани на 5 јануари, а не на Бадник годинава. Оваа стара информација беше објавена и од други медиуми, но...