Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Главни

Српски „Курир“ шири лаги за аферата „Рекет“

  Текстот што е предмет на оваа рецензија е класичен пример за ширење лаги со цел да се манипулира јавноста. Линк до оригиналниот напис: Скандал каков Македонците не паметат: Државниот врв на чело со премиерот Зоран...

Нема докази за црни фондови формирани од Заев и Харадинај

Тенденциозен текст за директен медиумски напад врз македонскиот премиер Зоран Заев и поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај. Без никакви докази, двајцата политичари се обвинуваат дека создале црни фондови за поткуп на политичари во Брисел...

Ѓоковиќ ја прифати понудата на Заев да ја посети Македонија

Преку насловот, Ѓоковиќ го отфрли барањето од Заев, за него е само Македонија, се пренесува порака дека тенисерот ја одбил понудата на Заев да ја посети Македонија, бидејќи понудата од премиерот беше само таа.

Неосновани обвинувања за предавство се шират по „Фејсбук“ преку лажни вести стари цела година

Социјалните мрежи, особено „Твитер“ и „Фејсбук“, се платформи што граѓаните сè почесто ги користат за брзо и инстантно да ги добијат најновите вести, да ги прочитаат најважните информации и да бидат во...

Медиумите не ја проверија информацијата за претресот на домот на Јанева, а не објавија...

  Пишува: Силвана Жежова Лавина дезинформации и шпекулации во медиумите предизвика новиот случај „Рекет“ на Основното јавно обвинителство, за кој, менаџерот на телевизијата „1ТВ“, Бојан Јовановски, и бизнисменот Зоран Милески...