Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Проверка на факти

Шеикот на Дубаи не рекол дека дедо му јавал камила, тој вози „мерцедес“, а...

Шеикот Мухамед бин Рашид ал Мактум никогаш не изјави вакво нешто, иако погрешно атрибуираната наводна изјава е широко распространета во светски рамки, кај голем број корисници на социјалните мрежи во различни говорни подрачја     Рецензираме пост...

Постот дезинформира дека ковид-вакцините ќе доведат до нова варијанта што ќе убие 35 проценти...

Во документот линкуван во постот се изнесени четири хипотетички сценарија за иднината на пандемијата со корона-вирусот кои се однесуваат на самиот вирус. Во првото сценарио се споменува бројката  што се посочува во постот, но...

Ковид-пандемијата не е измама, туку таквото тврдење е опасна манипулација

Комплетна невистина е дека ковид-пандемијата е измама. За тоа дека пандемијата е вистинска говори бројот на новозаразените и на жртвите во секоја земја од светот. Измама е да се манипулира со јавното мислење и...

Лага е дека Израел почнува со чипирање на децата

Објава на „Фејсбук“ споделува видео во кое има изјава на Бенџамин Нетанјаху, поранешен премиер на Израел, дадена пред една година, претставувајќи ја како нова и лажно тврди дека Нетанјаху бил за чипирање на децата....

Нејасно видео со анонимни француски научници шири невистини за составот на вакцините

Видеото што е пренесено во постот нуди нејасни и нецелосни информации. Во него се слушаат луѓе како зборуваат на француски јазик, но нејасно е кои се тие. Дали навистина се француски научници, како се...