Проверка на факти

12/07/2019

Морето во Паралија не е загадено

Текстот кој го рецензираме е невистинит, информацијата дека Паралија личи на депонија, не е точна. Линк до оригиналниот напис: Паралија личи на депонија: Водата во летувалиштето кое е омилено кај македонските туристи полна
11/07/2019

Нема да се гради Центар за мигранти во Општина Карпош

  Текстот што го рецензираме шири дезинформации дека во Општина Карпош ќе се гради центар за мигранти. Од Општина Карпош за „КриТинк“ изјавија дека „во ниту еден ДУП на Општина Карпош не се предвидени вакви објекти“. Наслов
09/07/2019

Навредувачки и сексистички наслов на рециклиран текст за Тамара

  И кога ќе помислиме дека е достигнато дното во медиумската сфера со еден куп лажни вести, дезинформации и шпекулации се
09/07/2019

Колумна со невкусен манипулативен наслов за специјалната обвинителка пласирана како вест

  Манипулативен текст со наслов кој ве наведува да помислите едно нешто, за откако ќе го прочитате текстот да сфатите дека суштината е сосема друга. Насловот ги преминал границите на умерена скокотливост и по потрага

Едукативни написи

15/07/2019

Црна кампања: Тамара Тодевска е политичка жртва на „уставобранителите“

  Тамара со големиот успех на Евровизија под новото име на земјата – Северна Македонија направи деби што кај дел од политичкиот спектар не може да ѝ се прости. Против неа застана моќна пропагандна машинерија која реши да ја следи постојано и преку неа да си ги наплатува изгубените политички битки
26/06/2019

Цртаните филмови „од нашето детство“ не беа (само) од Источниот блок

При известувањето за концертот што на 23 јуни 2019 г. во Градскиот парк во Скопје го одржа Филхармонијата на РСМ, одредени медиуми некритички пренесоа нецелосно точна информација дека се работело за музика од цртани филмови „од Источниот блок“.   Пишува Филип Стојановски   Флоскулата дека на високооценетиот концерт беа претставени
26/06/2019

Медиумите за Парадата на гордоста да известуваат професионално, без говор на омраза и дискриминација

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) ќе се одржи на 29 јуни (сабота) со цел да се испрати пораката за еднаквост и да се зголеми свесноста за хомофобијата, трансфобијата и бифобијата во нашето општество.   Пишува: Силвана Жежова   Маршот, како што вели Кочо Андоновски од Организациониот одбор на Парадата,
20/06/2019

Дел од медиумите во Северна Македонија дезинформираат за интервенцијата на косовската полиција во Митровица

  Интервенцијата на косовската полиција во северниот дел на Митровица, каде што живеат мнозинство Срби, ги вклучи во српската пропаганда против Косово и медиумите од Северна Македонија, кои земајќи ги за единствен извор на информации само српските медиуми, на интервенцијата на Специјалната единица на Косово на 28 мај 2019 година

Вести

01/07/2019

Прашања и одговори поврзани со вториот повик за поддршка на локални граѓански организации во рамки на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк”

Прашања и одговори поврзани со вториот повик за поддршка на локални граѓански организации во рамки на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк” Рок за поднесување: 15 јули 2019 г.   Во врска со Програмата за мали грантови во рамки на проектот „Со критичко мислење до
21/06/2019

Најава за вебинар: Информативна сесија за мали грантови од проектот „КриТинк“

Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк – Центар за европски стратегии ги покануваат граѓанските организации и медиуми на информативна сесија во врска со Програмата за мали грантови во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, поддржан од Европската Унија. Информативната сесија ќе се одржи во форма
31/05/2019

Скопје: Информативна сесија за грантови од проектот „КриТинк“

Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк – Центар за европски стратегии ги покануваат локалните граѓански организации и медиуми од Скопскиот плански регион на информативна сесија во врска со Програмата за мали грантови во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, поддржан од Европската Унија. Информативната сесија
31/05/2019

Гевгелија: Информативна сесија за грантови од проектот „КриТинк“

Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк – Центар за европски стратегии ги покануваат локалните граѓански организации и медиуми од Југоисточниот плански регион на информативна сесија во врска со Програмата за мали грантови во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, поддржан од Европската Унија. Информативната сесија