Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Едукативни написи

На буква, на буква „П“ – примитивизам

Кога љубопитната Пандора ја отворила кутијата што не смеела да ја отвори, од неа излегле сите зла на овој свет и се разлетале насекаде. Кога, пак, македонскиот премиер Зоран Заев, во обид сликовито да покаже колку е револтиран од бурата што ја крена обелоденувањето на аферата „Рекет“, неумесно го употреби „зборот на буквата П“, од Пандорината кутија излезе вистински натпревар во политичка, медиумска и лична некултура

Погребот на мајката на Катица Јанева не е тема од јавен интерес

  Пишува: Силвана Жежова   Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, на која ѝ е одреден притвор од 30 дена во врска со случајот „Рекет“, е во фокусот на медиумите еден месец, поточно откако депонира оставка,...

ТОП-9 дезинформации за „Рекет“ во српските медиуми

Сензацоиналистички наслови со големи букви и извичници, еднострани текстови без автори, извори и докази, како и еден куп дезинформации, со засилено темпо беа објавувани во српските медиуми во последните две недели. Најпроблематично во целата ситуација е што овие написи беа преземани и објавувани во македонските медиуми без притоа да се направи основна проверка на веродостојноста на понудените информации

ФБИ предупредува: Теориите на заговор нова закана од домашен тероризам

  „Домашни екстремисти водени од теории на заговор се растечка закана за безбедноста“, стои во разузнавачки билтен на ФБИ што вчера (1.0.2019 г.) прв го објави американскиот Yahoo News, а го пренесоа сите американски медиуми. Во...

Политичарите како иницијатори на омразата на социјалните мрежи

  „Нашиот денешен Петре заедно со неговиот шеф Зоки не дај боже да им паднат на луѓето во раце во некоја темна уличка…”, напиша Груевски, меѓу другото, во пораката упатена деновиве од Будимпешта. Ова е...