Проектот е финансиран од Европската Унија
Со критично мислење до граѓани со медиумска умешност - КриТинк
Mendim kritik për qytetarë me shkathësi mediatike - CriThink
Critical Thinking for Mediawise Citizens - CriThink

Вести

Најава за настан: Онлајн-панел по повод Меѓународниот ден на проверка на факти – 2...

В петок, на 2 април, новинарите и активистите низ целиот свет петти пат го одбележуваат Меѓународниот ден на проверка на фактите инициран од Меѓународната мрежа за проверка на факти, чија членка од Северна Македонија...

Еувсдисинфо: Од Кремљ без љубов

Ова беше напорна недела за проруските медиуми: покрај тоа што измислија „англосаксонски“ провокации и злобни глобалистички заговори со Папата, мораше да се справат и со проблеми на домашен терен, пишува „Еувсдисинфо“, пренесе „Критинк“. По бруталното...

ДФРЛаб: Про-Кремљ медиумите дезинформираа дека за вакцината Спутник V е успешно аплицирано за одобрување...

Про-Кремљ медиумите брзо ја раширија веста дека Рускиот фонд за директни инвестиции успешно аплицирал за одобрување на вакцината Спутник V на пазарот на Европската унија . Истите центри, сепак, беа помалку желни да признаат...

Јутјуберка ја објаснува теоријата на заговор „Кјуанон“

Во нејзиното ново видео јутјуберката Кика Авеиро зборува за теориите на заговор „Кјуанон“, кои потекнуваат од САД. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=PfStwj0zC6A&w=560&h=315] „Она што не го знаев досега е дека во редовите на подржувачите и верувачите во овие...

ДфрЛаб: Западните вакцини против ковид-19 на удар на проруските медиуми

  Анализа на блогот на DFRLab се осврнува на тоа како про-Кремљ медиумите ги истакнуваат несаканите ефекти на западните вакцини против ковид-19 и како таквите содржини се промовираат на антиваксерските групи, пренесува „Критинк“. DFRLab пишува за ...